Australian Championships1999
Teams
October
Under 11 Four Hand Ceili |
1st |
Aisling NSW |
Team B |
2nd |
Aisling NSW |
Team A |
3rd |
Maher NSW |
Team A |
4th |
Halloran NSW |
Team C |
5th |
Simpson ACT |
Team B |
5th |
Halloran NSW |
Team B |
7th |
Kavanagh WA |
Team A |
8th |
Maher NSW |
Team B |
9th |
Dwyer/Whelan NSW |
Team A |
10th |
Hamilton NSW |
Team A |
11th |
Dwyer/Whelan NSW |
Team B |
12th |
Walton NSW |
Team C |
13th |
Halloran NSW |
Team E |
14th |
Rabusin VIC |
Team A |
15th |
McAleer VIC |
Team C |
16th |
Hamilton NSW |
Team B |
17th |
Micken SA |
Team A |
18th |
Rabusin VIC |
Team B |
19th |
Cosgriff VIC |
Team E |
20th |
Cosgriff VIC |
Team B |
21st |
Wollongong NSW |
Team B |
22nd |
Cosgriff VIC |
Team C |
23rd |
Gregory ACT |
Team A |
24th |
Cosgriff VIC |
Team D |
Under 11 Four Hand Ceili - Mixed |
1st |
Rabusin VIC |
Team A |
2nd |
Micken SA |
Team A |
3rd |
Wollongong NSW |
Team A |
4th |
Walton NSW |
Team A |
5th |
Howe SA |
Team A |
5th |
Halloran NSW |
Team A |
7th |
Dwyer/Whelan NSW |
Team A |
8th |
McAleer VIC |
Team A |
9th |
Aisling NSW |
Team A |
10th |
Currie NSW |
Team A |
Under 13 Four Hand Ceili |
1st |
Dwyer/Whelan NSW |
Team A |
2nd |
Aisling NSW |
Team A |
3rd |
Walton NSW |
Team A |
4th |
Walton NSW |
Team B |
5th |
Halloran NSW |
Team A |
6th |
Simpson ACT |
Team C |
7th |
Halloran NSW |
Team B |
8th |
Maher NSW |
Team A |
9th |
Ayres VIC |
Team A |
10th |
WA Acad WA |
Team A |
11th |
Simpson ACT |
Team A |
12th |
Rabusin VIC |
Team A |
13th |
Cosgriff VIC |
Team A |
14th |
Murphy SA |
Team A |
15th |
WA Acad WA |
Team B |
Under 13 Four Hand Ceili - Mixed |
1st |
Cosgriff VIC |
Team A |
2nd |
Liz Gregory ACT |
Team A |
3rd |
Dwyer/Whelan NSW |
Team A |
4th |
Currie NSW |
Team A |
5th |
Kilmurray VIC |
Team A |
Under 16 Four Hand Ceili |
1st |
Currie NSW |
Team C |
2nd |
Halloran NSW |
Team A |
3rd |
Dwyer/Whelan NSW |
Team B |
4th |
Aisling NSW |
Team A |
5th |
Walton NSW |
Team A |
6th |
Currie NSW |
Team B |
7th |
Ayres VIC |
Team A |
8th |
Kavanagh WA |
Team A |
9th |
Doyle SA |
Team A |
10th |
Currie NSW |
Team A |
11th |
Cosgriff VIC |
Team B |
12th |
Crocker QLD |
Team A |
13th |
Joyce WA |
Team A |
14th |
WA Acad WA |
Team A |
15th |
Dwyer/Whelan NSW |
Team A |
16th |
Cosgriff VIC |
Team A |
17th |
Walton NSW |
Team B |
18th |
Micken SA |
Team B |
19th |
Walton NSW |
Team C |
Under 16 Four Hand Ceili - Mixed |
1st |
Mulcahy VIC |
Team A |
2nd |
Rabusin VIC |
Team A |
3rd |
Dwyer/Whelan NSW |
Team A |
4th |
Liz Gregory ACT |
Team A |
5th |
Dwyer/Whelan NSW |
Team C |
6th |
Aisling NSW |
Team A |
7th |
Murphy SA |
Team A |
8th |
Carpenter School, QLD |
Team A |
Open Age Four Hand Ceili |
1st |
Ayres VIC |
Team A |
2nd |
Currie NSW |
Team D |
3rd |
Currie NSW |
Team A |
4th |
Adelaide Acad SA |
Team A |
5th |
Cosgriff VIC |
Team A |
6th |
WA Acad WA |
Team A |
7th |
Dwyer/Whelan NSW |
Team B |
8th |
Walton NSW |
Team B |
9th |
Mulcahy VIC |
Team A |
10th |
Halloran NSW |
Team A |
11th |
Ayres VIC |
Team C |
12th |
Walton NSW |
Team A |
13th |
Doyle SA |
Team A |
14th |
Dwyer/Whelan NSW |
Team A |
15th |
Kerry SA |
Team A |
16th |
O'Connor VIC |
Team A |
17th |
Cosgriff VIC |
Team D |
18th |
Currie NSW |
Team C |
19th |
Mulcahy VIC |
Team B |
20th |
Cosgriff VIC |
Team B |
21st |
Liz Gregory Act |
Team A |
Open Age Four Hand Ceili - Mixed |
1st |
Ayres VIC |
Team B |
2nd |
Ayres VIC |
Team C |
3rd |
Watkins QLD |
Team A |
4th |
Unknown |
Team A |
5th |
Rabusin VIC |
Team A |
6th |
Adelaide Acad SA |
Team A |
7th |
Miller SA |
Team A |
Under 11 Eight Hand Ceili |
1st |
Halloran NSW |
Team A |
2nd |
Aisling NSW |
Team A |
3rd |
Cosgriff VIC |
Team B |
4th |
Hamilton NSW |
Team A |
5th |
Maher NSW |
Team A |
6th |
Cosgriff VIC |
Team A |
7th |
Dwyer/Whelan NSW |
Team A |
8th |
Kavanagh WA |
Team A |
Under 11 Eight Hand Ceili - Mixed |
1st |
Rabusin VIC |
Team A |
2nd |
Halloran NSW |
Team A |
3rd |
McAleer VIC |
Team A |
4th |
Simpson ACT |
Team A |
5th |
Currie NSW |
Team A |
Under 13 Eight Hand Ceili |
1st |
Halloran NSW |
Team A |
2nd |
Walton NSW |
Team A |
3rd |
Simpson ACT |
Team A |
4th |
Kavanagh WA |
Team A |
5th |
Ayres VIC |
Team A |
6th |
Maher NSW |
Team A |
7th |
Rabusin VIC |
Team A |
Under 13 Eight Hand Ceili - Mixed |
1st |
Cosgriff VIC |
Team A |
2nd |
Mulcahy VIC |
Team A |
3rd |
Dwyer/Whelan NSW |
Team A |
4th |
Currie NSW |
Team A |
5th |
Liz Gregory ACT |
Team A |
Under 16 Eight Hand Ceili |
1st |
Currie NSW |
Team A |
2nd |
WA Acad WA |
Team A |
3rd |
Halloran NSW |
Team A |
4th |
Mulcahy VIC |
Team A |
5th |
Cosgriff VIC |
Team A |
6th |
Walton NSW |
Team C |
7th |
Doyle SA |
Team A |
8th |
Walton NSW |
Team A |
9th |
Miller SA |
Team A |
Under 16 Eight Hand Ceili - Mixed |
1st |
Dwyer/Whelan NSW |
Team A |
2nd |
Rabusin VIC |
Team A |
3rd |
Liz Gregory ACT |
Team A |
4th |
O'Connor VIC |
Team A |
5th |
Murphy SA |
Team A |
Open Age Eight Hand Ceili |
1st |
Currie NSW |
Team B |
2nd |
Cosgriff VIC |
Team B |
3rd |
QIA QLD |
Team A |
4th |
Ayres VIC |
Team B |
6th |
Dwyer/Whelan NSW |
Team A |
5th |
Currie NSW |
Team A |
7th |
Rabusin VIC |
Team A |
8th |
Walton NSW |
Team A |
9th |
Doyle SA |
Team A |
10th |
Ayres VIC |
Team A |
11th |
Adelaide Acad SA |
Team A |
Open Age Eight Hand Ceili - Mixed |
1st |
Ayres VIC |
Team A |
2nd |
Rabusin VIC |
Team A |
3rd |
Unknown |
Team A |
4th |
Ayres VIC |
Team B |
5th |
Miller SA |
Team A |
Under16 6 Hand Ceili |
1st |
Currie NSW |
Team B |
2nd |
Currie NSW |
Team A |
3rd |
Joyce WA |
Team A |
4th |
Dwyer/Whelan NSW |
Team A |
5th |
Halloran NSW |
Team A |
6th |
Kavanagh WA |
Team A |
7th |
Cosgriff VIC |
Team A |
8th |
Mulcahy VIC |
Team A |
9th |
Doyle SA |
Team A |
10th |
Maher NSW |
Team A |
11th |
WA Acad WA |
Team A |
12th |
Walton NSW |
Team B |
13th |
Walton NSW |
Team C |
Under16 6 Hand Ceili - Mixed |
1st |
Aisling NSW |
Team A |
2nd |
Ayres VIC |
Team B |
3rd |
Liz Gregory ACT |
Team A |
4th |
Rabusin VIC |
Team A |
5th |
Dwyer/Whelan NSW |
Team A |
6th |
Dwyer/Whelan NSW |
Team B |
7th |
Miller SA |
Team A |
8th |
Murphy SA |
Team A |
Junior Figure |
1st |
Cosgriff VIC |
Team A |
2nd |
Micken SA |
Team A |
3rd |
Langshaw NSW |
Team A |
4th |
WA Acad WA |
Team A |
5th |
McMahon NSW |
Team A |
Intermediate Figure |
1st |
Currie NSW |
Team A |
2nd |
Cosgriff VIC |
Team A |
3rd |
WA Acad WA |
Team A |
4th |
Adelaide Acad SA |
Team A |
5th |
Micken SA |
Team A |
Senior Figure |
1st |
Currie NSW |
Team A |
2nd |
Watkins QLD |
Team A |
3rd |
Cosgriff VIC |
Team A |
4th |
Bilton VIC |
Team A |
6th |
Liz Gregory Act |
Team A |
5th |
Adelaide Acad SA |
Team A |
7th |
WA Acad WA |
Team A |
8th |
Micken SA |
Team A |
9th |
McMahon NSW |
Team A |
Under13 3 Hand Own Choreography |
1st |
Aisling NSW |
Team A |
2nd |
Simpson ACT |
Team A |
3rd |
Maher NSW |
Team A |
4th |
Walton NSW |
Team A |
5th |
WA Acad WA |
Team A |
6th |
Crocker QLD |
Team A |
7th |
Ku-Ring-Gai NSW |
Team A |
8th |
Horgan-Peirce QLD |
Team A |
9th |
Wollongong NSW |
Team A |
10th |
Kavanagh WA |
Team A |
11th |
Cosgriff VIC |
Team A |
12th |
Micken SA |
Team A |
Under13 3 Hand Own Choreography - Mixed |
1st |
Dwyer/Whelan NSW |
Team A |
2nd |
Watkins QLD |
Team A |
3rd |
Currie NSW |
Team A |
4th |
Aisling |
Team A |
5th |
Howe SA |
Team A |
6th |
Rabusin VIC |
Team A |
7th |
Simpson ACT |
Team A |
8th |
Liz Gregory ACT |
Team A |
Open Age Four Hand - Own Choreography |
1st |
Currie NSW |
Team A |
2nd |
Ayres VIC |
Team A |
3rd |
Aisling NSW |
Team A |
4th |
Adelaide Acad SA |
Team A |
5th |
Cosgriff VIC |
Team A |
6th |
Dwyer/Whelan NSW |
Team A |
7th |
Walton NSW |
Team A |
8th |
Wollongong NSW |
Team A |
9th |
WA Acad WA |
Team A |
10th |
QIA QLD |
Team A |
10th |
Mulcahy VIC |
Team A |
Open Age Four Hand - Own Choreography - Mixed |
1st |
Unknown |
Team A |
2nd |
Ayres VIC |
Team A |
3rd |
Rabusin VIC |
Team A |
4th |
Watkins QLD |
Team A |
5th |
Mulcahy VIC |
Team A |
Under 16 2 Hand - Own Choreography |
1st |
Currie NSW |
Team B |
2nd |
Currie NSW |
Team A |
3rd |
Joyce WA |
Team A |
4th |
Dwyer/Whelan NSW |
Team A |
5th |
Halloran NSW |
Team A |
6th |
Kavanagh WA |
Team A |
7th |
Cosgriff VIC |
Team A |
8th |
Mulcahy VIC |
Team A |
9th |
Doyle SA |
Team A |
10th |
Maher NSW |
Team A |
11th |
WA Acad WA |
Team A |
12th |
Walton NSW |
Team B |
13th |
Walton NSW |
Team C |
Under 16 2 Hand - Own Choreography- Mixed |
1st |
Mulcahy VIC |
Team A |
2nd |
Aisling NSW |
Team A |
3rd |
WA Acad WA |
Team A |
4th |
Ayres VIC |
Team A |
5th |
Rabusin VIC |
Team A |
6th |
Watkins QLD |
Team A |
7th |
Murphy SA |
Team A |
Back to Irish Dancing in Sydney or Back to the Top |